Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Silkeborg Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Silkeborg Kommune:

2005200920132017
45596449315095751940


Personlige stemmer i Silkeborg Kommune:


2005200920132017
37583352234015641133

Blanke stemmer i Silkeborg Kommune:


2005200920132017
401561892623


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet14057129091274815612
Radikale Venstre1507105824512176
Konservative3706473339412314
Nye Borgerlige0000
SF4678740236953745
Liberal Alliance024320201894
Dansk Folkeparti2190333549413234
Venstre16658133921684117030
Enhedslisten109191638052875


Alternativet0001277
Andre partier17099435151783


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik
Flere artikler